Bugun...


İBRAHİM MÜTEFERRİKA'NIN 300 YIL ÖNCE VERDİĞİ DERS!
Tarih: 18-09-2018 12:22:16 Güncelleme: 18-09-2018 12:22:16 + -


"Yurdumuzu ... üçbuçuk yıl kirli ayaklarıyla çiğneyen düşmanı dize getiren başarının sırrı nerededir, biliyor musunuz? Orduların yönetiminde bilim ve teknik ilkelerini önder edinmemizdedir." (Atatürk)

facebook-paylas
Tarih: 18-09-2018 12:22

İBRAHİM MÜTEFERRİKA'NIN 300 YIL ÖNCE VERDİĞİ DERS!

1674 yılından doğan İbrahim Müteferrika, 1719 yılında başlattığı Osmanlı’nın ilk matbaasını kurma çalışmasını 1929 yılında verilen fetva sayesinde tamamlayabildi.

Prof Dr Özer Ozankaya, sosyal medya hesabında yayımladığı yazıda, İbrahim Müteferrika’nın kitabından; ordunun başarısında bilim ve tekniğin ne kadar etkili olduğunu anlattığı bölümleri aktarıyor.

HARP OKULLARINI DA İMAM-HATİPLEŞTİRMEK İSTEYEN AKP İKTİDARINA, OSMANLI'NIN NEDEN YIKILDIĞI KONUSUNDA İBRAHİM MÜTEFERRİKA'NIN 300 YIL ÖNCE VERDİĞİ DERS!

Osmanlı devletinin II. Viyana saldırısında "dişleri dökük aslan" olduğu anlaşıldıktan sonra, Batı'nın karşı saldırısına direnemediği görülmüştü. Bunun nedenlerini anlayanlardan birisi de Osmanlı'ya 225 yıllık gecikmeden sonra ilk basım makinesini kuran İbrahim Müteferrika idi.

Müteferrika, ancak 8-10 yıl yaşayabilen, ÇÜNKÜ PATRONA HALİL GERİCİ AYAKLANMASIYLA YAKILIP YIKILAN matbaasında, Osmanlı Devleti'nin neden güçsüz düştüğünü ve Batı karşısında artık neden hep yenilegeldiğini açıklayan bir de kitap yayınlamıştı.

Cumhuriyet eğitiminin günümüz dil ve yazısına çevirip ulusumuzun bilgisine ulaştırdığı bu kitabın adı bile çok öğreticiydi: "ULUSLARIN YÖNETİM DÜZENİNDE BİLİMSEL YÖNTEM"! (USUL-ÜL HİKEM Fİ NIZAM-IL ÜMEM).

İşte bu kitapta Müteferrika'nın Osmanlı'nın yıkılışının temel nedeni olarak belirttiği davranışı, Harp Okullarını İmam Hatip çıkışlılara açmak isteyen AKP'nin tekrarlamakta olduğunu görüyoruz.

Müteferrika'yı okuyalım:

"Bütünüyle Hıristiyan milletlerin, .. durumlarının düzeni için gerekli kuralları dinsel kitaplarında bulunmayıp, devletlerinin şimdiki düzeni hemen bir alay akıl yapısı kurallara dayandırılıp, cihad ve gaza için öte dünyada ödül ve karşılık beklemek gibi bir düşünceleri yoktur.."

"akıl ürünü yasa ve kuralları ile ordularını öylesine bir sıkıdüzen altına almışlar ve boyun eğdirmişlerdir ki, binlerce askeri hemen bir sözle savaş mezbahasına yedebilmektedirler."

"Moskof keferesi içinde de bir akıllı ve bilge Çar ortaya çıkıp öteki halkların durumlarını ve ordu düzen ve yönetimini ve insanları yönetmeğe ilişkin kural ve yasalarını araştırıp incelemiş, savaş tekniklerinin gereklerine değer veren ve bu bilimde becerili olan ustaları başka ülkelerden kandırıp getirtmiş, onların görüş, önlem ve yardımlarıyla askerini düzene koymaya başlamış ve az zamanda … büyük hıristiyan kırallarının askerlerine karşı koyabilecek durumda ve aynı düzeyde düzenli ordu ortaya çıkarıp her yönde güç elde etmiştir."

"İSLAM HALKLARI İSE, ADI GEÇEN HALKLARIN DURUMU KARŞISINDA TÜMDEN AYMAZLIK, ALDIRIŞSIZLIK VE DİKKATSİZLİK İÇİNDE, ONLARIN ÜLKEMİZE YAKLAŞMASINI VE KIRALLARIYLA SULTANLARININ DURUMLARININ ÖZÜNÜ ANLAMA ÖNEMLİ İŞİNDEN TÜMDEN YÜZ ÇEVRİLMİŞ, KATIKSIZ YOBAZLIK YEĞLENMİŞ VE CAHİL KALMAKTA DİRETİLMİŞTİR."

Cumhuriyetin ordusunu ise Atatürk şöyle tanımlıyor:

"Yurdumuzu ... üçbuçuk yıl kirli ayaklarıyla çiğneyen düşmanı dize getiren başarının sırrı nerededir, biliyor musunuz? Orduların yönetiminde bilim ve teknik ilkelerini önder edinmemizdedir."
Editör: Ender ErdemilFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM-KÜLTÜR Haberleri

YUKARI