Bugun...


KONUK YAZAR

facebook-paylas
Siyasi partiler geçmişlerine sahip çıktıkları oranda güç kazanırlar
Tarih: 28-07-2018 15:49:00 Güncelleme: 28-07-2018 15:49:00


CHP'nin bazı üst düzey yöneticilerinin, son günlerde yaptıkları konuşmalarda, Partimizin beklenen başarıyı gösteremediğini dile getirenlerin eleştirilerine karşı, bir önceki Parti yönetimini sorumlu tutan ifadeleri CHP gibi köklü ve güçlü gelenekleri olan bir partiye yakışmamıştır. Bu iddialara karşı geçen dönemde parti yönetiminin sorumluluğunu paylaştığımız değerli arkadaşımız Yılmaz Ateş’in Halk TV'de yaptığı konuşmada verdiği cevaplar bizim de duygu ve düşüncelerimize tercüman olmuştur.

Ateş'in de belirttiği gibi bu suçlamaların o dönemde CHP Genel Başkanlığı görevini üstlenen Sayın Deniz Baykal'ın yurt dışında tedavi gördüğü bir dönemde yapılması da büyük bir talihsizlik olmuştur.

TBMM'de görev yaptığım 22. ve 23. dönemde partimiz TBMM'de sayısal çoğunluğa sahip olmamasına rağmen ülkemizin menfaatlerine büyük hizmetlerde bulunmuştur.

Dış politikadan örnek vermek gerekirse, CHP o dönemde 1 Mart tezkeresinin Mecliste kabul edilmemesine öncülük yapmış, hiç fire vermeden, bütünlük içinde tezkerenin reddi için oy kullanmış, çok sayıda AKP'li milletvekilinin de aynı doğrultuda oy kullanmasında etkili olmuştur. Ben şahsen 1 Mart tezkeresini geri çevirerek tarihi bir karar alan TBMM'nin üyesi olmaktan daima gurur duydum.

2003 yılında Devlet Bakanı Ali Babacan ile Amerikan Hazine Bakanı tarafından imzalanan ve 1 milyar dolarlık hibe veya 8 milyar dolarlık kredi karşılığında Kuzey Irak'a Türkiye'nin asker göndermemesini öngören bir antlaşmasının onay için Meclise getirilmesini esas olarak CHP engellemiştir.

2005 yılında AB ile imzalanan ve sonunda Kıbrıs Rum Yönetiminin Kıbrıs'ın meşru temsilcisi gibi tanınmasına yol açacak antlaşmanın Mecliste onaylanması da gene CHP'nin çabaları sonucunda engellenmiştir.

Aynı şekilde Cenevre'de Ermenistan'la imzalanan ve bizim görüşlerimize değil, büyük ölçüde Ermenistan'ın tezlerine yakın biçimde kaleme alınan antlaşmanın keza onay için Meclise getirilmemesinde de CHP'nin çabalarının büyük katkısı olmuştur.

TBMM'nin KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş'ın Meclis davet edilmesi ve onun konuşmasının sonrasında Kıbrıs konusunda Meclisin oy birliğiyle karar almasında da CHP öncü rol oynamıştır.

Aynı şekilde Ermeni iddiaları konusunda Türkiye’nin tezlerini destekleyen bir TBMM kararının oy birliğiyle kabulüne CHP öncülük yapmıştır.

Bunlar geçen dönemde partimizin dış politika başarıyla sonuçlandırdığı çalışmaların sadece bir bölümüdür.

Hukuk, insan hakları, özgürlükler, laiklik gibi alanlarda da partimiz çok başarılı çalışmalar yapmış, partimizin başvurusu sonucunda Anayasaya aykırı bir çok yasanın Anayasa Mahkemesince iptali sağlanmıştır.

Bugün de partimizin politikalarına rehberlik eden 2008 tarihli CHP programının hazırlanmasında geçen dönemde Partimizin milletvekillerinin, merkez karar organlarında ve illerde görev yapan arkadaşlarımızın büyük katkıları olmuştur.

Bütün bu gerçekler ortadayken, bugün Partimizin beklenen başarıyı elde edememesinin sebeplerini geçmişte aramak gerçeklere, akla ve sağduyuya uygun değildir.

Siyasi partiler geçmişlerine sahip çıktıkları oranda güç kazanırlar.

Bugün başlayan kurultayımıza üstün başarılar diliyor, bütün bu konuların orada kapsamlı olarak tartışılmasının partimize güç katacağına inanıyorum.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI