Döner Ustaları Arasındaki Tarihi Rekabet

Döner Ustaları Arasındaki Tarihi Rekabet

ABONE OL
Haziran 12, 2024 16:12
Döner Ustaları Arasındaki Tarihi Rekabet
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1855 yılında İstanbul’da çekilen Kastamonulu dönerci Hamdi Usta’nın fotoğrafı, sosyal medyada ‘döner nerenin’ tartışmasını başlatmıştı. Bazı sosyal medya kullanıcıları döner kebabın Bursa’ya ait olduğunu iddia ederken, Kastamonu’daki döner ustaları tarihi bilgilerle cevap vererek dönerin asıl olarak Kastamonu’ya ait bir yemek olduğunu belirtmişti.

Kastamonu Döneri ve Gelenekleri

Kastamonu Döneri ve Gelenekleri

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde 1,5 asırdan fazla süredir devam eden döner geleneğini sürdüren 4. kuşak döner ustası Kadir Mankaloğlu, 1858 yılında ilk dönerin nasıl ortaya çıktığını anlattı. Kuzu etini soğan suyunda bekletip çamurdan yapılan ocakta meşe kömürüyle pişirerek dönerin temellerinin atıldığını belirtti. Ailesinden aldığı mesleği devam ettiren Mankaloğlu, Kastamonu dönerinin kuzu etinden yapıldığını, bu geleneği sürdürdüklerini ve 166 yıldır aynı lezzeti koruduklarını vurguladı.

Döner Ustaları Arasındaki Tarihi Rekabet

Geleneksel Döner Pişirme Teknikleri

Geleneksel Döner Pişirme Teknikleri

Kadir Mankaloğlu, ailelerinin 166 yıl önce kullandığı ocakla döner pişirdiklerini ve bu geleneği hiç değiştirmediklerini belirtti. Çamurdan yapılan ve meşe kömürü ile çalışan ocağı sürekli tazelediklerini ve döneri bu özel ocakta pişirdiklerini ifade etti. Kuzu etinden başka katkı maddesi kullanmadıklarını ve işçiliği tamamen kendi elleriyle yaptıklarını söyleyerek, dönerin asıl atasının Kastamonu olduğunu vurguladı.

İnebolu’da dönerin lezzetini öven müşterilerden Engin Salcı ise, İnebolu dönerinin 150 yılı aşkın geçmişiyle geleneksel bir tat olduğunu belirtti. Közde veya kömür ateşinde pişirilen dönerin eşsiz tadını övdü ve Bursa dönerine kıyasla İnebolu dönerinin daha lezzetli olduğunu dile getirdi.

Döner Ustaları Arasındaki Tarihi Rekabet

İnebolu döner ustaları, geleneksel pişirme tekniklerini ve kuzu eti kullanımını vurgulayarak, dönerin atasının kendileri olduğunu belirtirken, Bursa’daki döner ustalarının iddialarına karşı çıktılar. Geleneksel döner kültürünü sürdürmeye devam eden Kastamonulu döner ustaları, 166 yıllık lezzet miraslarını gelecek nesillere aktarmak için çalışmalarını sürdürüyorlar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.