Sıfır Atık Projesi ile Depozito İade Sistemi Geliyor

Sıfır Atık Projesi ile Depozito İade Sistemi Geliyor

ABONE OL
Haziran 20, 2024 10:00
Sıfır Atık Projesi ile Depozito İade Sistemi Geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sıfır Atık projesi çerçevesinde hayata geçirilecek olan Depozito İade Sistemi, atıkların yönetimi konusunda yeni bir adım olacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen bu proje, sıfır atık hedefine ulaşmada önemli bir rol oynayacak.

Depozito İade Sistemi Detayları

Depozito İade Sistemi Detayları

Proje kapsamında, cam, plastik ve metal ambalajlı su, kola, meyve suyu, bira gibi içecekler için büfe, bakkal ve marketlerde 25 kuruş depozito ödenecek. Bu depozito miktarı, Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın altyapısı üzerinden e-cüzdana yüklenecek ve geri dönüşüme atılan her bir şişe için vatandaşa eklenerek biriken paralar alışverişlerde kullanılabilecek.

Uygulama Tarihi ve Kapsamı

Depozito Yönetim Sistemi’nin (DYS) uygulamaya konulması hedeflenen tarih 1 Ocak 2025’tir. Başlangıçta 100 ml ile 3 litre arasındaki tek kullanımlık içecek ambalajları için geçerli olacak olan sistem, tüm il ve ilçelerde 5 bin noktada hizmet verecek şekilde planlanmaktadır.

Sistem Yaygınlaştırılacak Noktalar

Sistem Yaygınlaştırılacak Noktalar

Depozito iade makineleri öncelikli olarak belediyeler, millet bahçeleri ve üniversitelerde yer alacak. Ayrıca zincir marketler, alışveriş merkezleri, oteller, restoranlar ve kafeteryalar gibi işletmelerde de bu makinelerin bulunması planlanmaktadır. Böylece 2025 sürecinde geri dönüşüm ve atık yönetimi konusunda daha etkin adımlar atılmış olacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.