Bugun...


ERDAL AKALIN - AK ŞAKA

facebook-paylas
Nerede Kalmıştık?
Tarih: 28-07-2018 15:45:00 Güncelleme: 28-07-2018 15:45:00


“Şeb-i yeldayı müneccim muvakkit ne bilir,

  Müptela-ı gama sor kim geceler kaç saat.”   (Fuzuli)

(En uzun gecenin hangisi olduğunu gök bilimciler ve takvim yapanlar ne bilsin / Gam müptelalarına sorun gecelerin kaç saat olduğunu).

Sevgili dostlarım, yaklaşık yirmi gündür sizlerle birlikte olamadım.   Bu dönemi yarısını hastane de ve geri kalan günleri de evde tedavime devam ederek geçirmiş oldum.  Halen dört başı mamur olamamakla birlikte, “Hasretinizden prangalar eskitmek” duygusu ile daha da gecikmeden klavyenin başına geçmek gücünü bulabildim.  Bu vesile ile geçmiş olsun dileklerini ileten ve hastane ziyaretlerini eksik etmeyen dostlarıma teşekkür ediyorum.

***

Hastalık süresince yapılacak en kolay şey, okumak ve TV izlemekten geçiyor.  Ben de öyle yaparak gündemi takip etmeye çalıştım.

Gündeme damgasını vuran olgu, tabii ki ‘Medya Mahallesi’ olmuştur.  Ani bir sarsıntı ile yıkılan merkez medya ve yayın yaşamını noktalayan Doğan Medya Grubu gündemin merkezine oturmuştur.   Anlaşıldığı kadarı ile medya dünyamızda bir tür kentsel dönüşüm başlatılmıştır.  Bu yeniden yapılanmanın sonucu alıştığımız gibi AVM ile mi biter, yoksa gecekondu türü barakalarla mı dolar, göreceğiz.

Doğan Medya Grubu’nu satın aldığı söylenen Demirören Grubu, daha önce sahip olduğu Milliyet ve Vatan gazetelerini nasıl bitirmeye yönelik bir yöntemle yönetiyorsa, akıllara takılan en önemli soru da Amiral Gemisi olarak tanınan Hürriyet Gazetesi’nin yakın geleceğinin ne olabileceğidir.  Acaba Amiral Gemisi de jilet hammaddesi olarak adım adım tasfiye mi edilecektir?       

Bu soruyu soranların bir başka endişeleri de vardır.   Bazı gazeteleri kendi matbaasında basan ve dağıtan Doğan Grubu bu alandan çekilince, Demirören Grubu’nun tavrı ne olacaktır halen belli olmamıştır.   Keza önemli bir haber ağına sahip olan Doğan Haber Ajansı (DHA), aynı nesnellikle işine devam edecek midir, yoksa yandaş medya safına katılmanın getirdiği taraflı habercilik mi yapacaktır?

Bir diğer kuşku, ciddi bir haber kanalı olan CNN-Türk üzerindedir.  CNN İnternational Grubu ile ilişkiler hangi düzeyde sağlanacaktır, halen belli değildir.   Gerçi kanalın bence yüz akları sayılan Emin Çapa ve Nevşin Mengü’yü bir kalemde harcayabilen CNN-Türk, yeni durumda da yandaş kanallara dönmek telaşına kapılmış ise, şaşırmam!

Tabii en önemli sorunun medya emekçileri olduğuna değinmek gerekiyor.  Kimlerle yollar ayrılacak ve acaba hangileri köşelere atanacaktır?   Yaşamını basın sektörüne bağımlı kılmış onca köşe yazarı, muhabir, sunucu ve alt yapı çalışanlarının maddi güvenceleri devir işleminin bir kalemini teşkil etmiş midir?

Anladığımız kadarı ile birçok şey eskisi gibi olmayacaktır.  Gene de biraz sabır göstererek ve gelişmelerin olumlu olmasını dileyerek beklemek ve izlemekte yarar vardır!..

Gelin yazımızı burada bitirirken, Kanuni Sultan Süleyman’ı da anımsayalım diyorum;

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,

  Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI